ZW3D - oprogramowanie CAD MOLD  CAM w przystępnej cenie

AKTUALNOŚCI

Platforma 3DEXPERIENCE: od produktów do budowania relacji

Praca nad produktem wymaga otwartości na zmiany i elastycznego podejścia do nowych wyzwań. Sprawna współpraca sprzyja innowacyjności i budowaniu relacji w zespołach projektantów, inżynierów, studentów, przedsiębiorców i producentów. Dzięki platformom współpracy takim jak 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes użytkownicy mają możliwość dzielenia się swoimi pomysłami - także online, bez konieczności osobistych spotkań.

Idea budowania relacji i współpracy została podkreślona podczas tegorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World 2021. Ponad 35 tys. zarejestrowanych użytkowników wzięło udział w sesjach pokazujących, jak platforma łączy projektantów i inżynierów, studentów oraz innych użytkowników w obrębie jednego oprogramowania. Z 3DEXPERIENCE korzysta dziś ponad 6 milionów użytkowników na całym świecie. Platforma pozwala im na sprawną współpracę na co dzień, a w wymagających czasach pandemii projektanci jeszcze wyraźniej docenili jej atuty: platforma znacznie ułatwiła bliską współpracę i komunikację pomiędzy osobami pracującymi nad danym projektem, a także umożliwiła łatwe i szybkie przeprojektowanie gotowych urządzeń.

Przykładem jest przedstawiony podczas jednej z sesji generalnych konferencji projekt Matta Carneya, inżyniera z MIT, który wykorzystał platformę 3DEXPERIENCE, aby połączyć setki inżynierów w celu opracowania projektu masek udostępnionego w modelu open source, który każdy może ulepszać.

Innym ciekawym projektem podzielił się Tej Patel z Flux Energy, który opowiedział jak platforma 3DEXPERIENCE pomogła zmodyfikować dotychczas używany w firmie sprzęt, aby móc używać go do testowania obecności wirusa SARS-CoV-2. Kluczowym czynnikiem był tu czas, bo cykl rozwoju produktu w czasie kryzysu, jakim jest pandemia, jest bardzo krótki. Dzięki możliwości szybkiego projektowania i modyfikacji, dzięki platformie Dassault Systèmes, proces ten można było przeprowadzić w bardzo szybkim tempie.

Innowacyjne łodzie motorowe z Ełku

Przykładem efektywnego wykorzystania platformy na polskim rynku jest Elite Shipyard, startup z Ełku, który został założony w 2019 roku. Liczący ponad 20 osób zespół projektuje i buduje sześciometrowe jednostki Saxdor 200, oferujące połączenie wygody i łatwości użytkowania skutera wodnego z bezpieczeństwem i komfortem łodzi kompaktowej.

Z uwagi na fakt, że prace projektowe odbywają się w rozproszonym środowisku międzynarodowym, firma Elite Shipyard potrzebowała rozwiązania umożliwiającego płynną współpracę w czasie rzeczywistym. Dodatkowe wymagania dotyczyły skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek w przypadku nowych projektów oraz szybkiego wdrożenia funkcjonalnego środowiska roboczego CAD.

Platforma 3DEXPERIENCE w chmurze nie tylko usprawniła komunikację i współpracę między zespołami z Polski i Słowenii, ale także zapewniła ciągły przepływ informacji między zespołami inżynierów i projektantów. Rozwiązanie oparte na chmurze obliczeniowej pozwoliło startupowi Elite Shipyard uniknąć dużych inwestycji, które są zwykle wyzwaniem dla nowych firm.

Co więcej, aplikacje bazujące na platformie 3DEXPERIENCE pozwalają Elite Shipyard projektować wyjątkowe i innowacyjne łodzie dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań klientów z szerokimi możliwościami personalizacji. Aplikacje te pozwalają projektantom Elite Shipyard nie tylko tworzyć gustowne kształty i powierzchnie, ale także generować wysokiej jakości, realistyczne obrazy.

Wartość współpracy

W urzędowym języku chińskim słowo „kryzys” zawiera w sobie dwa znaki: jeden oznacza zagrożenie, a drugi – szansę. Obecny kryzys wymusił na organizacjach zmianę sposobu działania, wiele z nich zaczęło poszukiwać skuteczniejszych procesów produkcyjnych bo istniejące systemy okazały się niewystarczające. Stale wzrasta też zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi - pomimo pandemii, wartość rynku cloud computing w Polsce w 2020 roku po raz kolejny rosła w tempie przekraczającym 30% rok do roku. Prognozy PMR zakładają, że w 2021 roku trend wzrostowy może nawet przyspieszyć, a wartość rynku chmurowego zbliży się do 2,5 mld zł.

Niezależnie od tego, co przyniosą kolejne miesiące, wiemy, że biznes musi trwać, a firmy potrzebują elastycznie dostosowywać swoje działania do warunków rynkowych. Ostatni rok pokazał też bardzo wyraźnie, że zaawansowane technologie to znacznie więcej niż narzędzia do budowania przewagi konkurencyjnej. Liczne projekty open source’owe społeczności ochotników, inżynierów, projektantów, ekspertów, naukowców i producentów, mające na celu wspieranie walki z pandemią, podkreśliły też wartość budowania relacji i  współpracy, które owocują innowacyjnymi projektami.

Źródło: Dassault Systèmes

INNE AKUALNOŚCI

REKLAMA

dołącz do CADNews

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści ze stron należących do grupy EMG S.C.
Informujemy, iż dla celów statystycznych korzystamy z plików cookies . Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.